Půst

Půst – dobrovolné hladovění je něčím opravdu výjmečným. Lze bez nadsázky říct, že je to nejúčinější prostředek, jak pročistit tělo, mysl a přivést obojí do rovnováhy. Obzvláště delší půsty jsou ale velmi komplexním a složitým tématem, proto následující článek berte jako drobnou inspiraci pro začátek, a před delším půstem (3 a více dní) si obstarejte příslušnou literaturu, a snažte se dozvědět vše, co by vás při následujícím půstu mohlo přivést v rozpaky a znejistět při vašem počínání. Je to důležité!

Půst může mít mnoho podob. Všichni se pravidelně postíme během spánku. To je doba, kterou tělo využívá k regeneraci a také se čistí. (Nikdy nejezte před spaním, popř. jen šťavnaté ovoce!!). Další podobou je půst, kdy sice nejíme, ale přijímáme tekutiny v podobě ovocných šťáv (vždy čerstvě vylisovaných). To pomůže především pročištění střev, která nejsou zatěžovaná pevnou potravou a zároveň jsou nečistoty uvolňovány šťávou. Neocenitelné jsou pro tento účel citrusové plody (více v článku Džusový půst). Tyto půsty jsou velice užitečné, a pokud nemáte zavážné zdravotní problémy, můžete jednodenní džusový půst praktikovat každý týden. A teď se dostáváme k půstům, kdy nekonzumujeme kromě čisté vody nic. To je opravdový plnohodnotný půst. Půst také nacházíme v repertoáru většiny náboženství – předvelikonoční půst Křesťanů, muslimský Ramadán nebo různé buddhistické a hinduistické praxe spojené s půstem dávají tušit, že půst má co do činění nejen se samotným hladem. Do hry zjevně vstupuje rozměr duchovní – spirituální, který je stejně podstatný, jako samotná tělesná revitalizace během půstu.

Pojďme si objasnit, co se vlastně děje s naším tělem během půstu. Máme hlad! 🙂 Ten opravdový pocit hladu nás ale provází jen prvních pár dní po posledním jídle. Trávení je proces, který stojí tělo mnoho energie. Samozřejmě, energie je trávením jídla také získávána, ale nejdřív musí tělo energii vynaložit. Trávící orgány musí být zásobovány větším množstvím krve, díky přísunu a odvádění látek z trávícího ústrojí (proto býváme po těžkém jídle unavení a ospalí). Energie je dále potřeba na samotnou peristaltiku střeva. Všeobecně to znamená zvýšení metabolické práce celého těla. Při půstu dáváme tělu volno. Prostě ho nezatěžujeme jídlem. Po strávení obsahu střev tělo čerpá energii z jednoduchých cukrů, které jsou v těle jako produkty pozřeného jídla (je to hlavní zdroj energie). To je záležitostí prvních dní půstu. Po vyčerpání tohoto pohotového zdroje začne tělo štěpit uložené tuky jako zdroj energie. Jedná se o zásobní tukové kapénky v buňkách, tuk v tkáních a také viditelné zásoby tuku podkožního. To může probíhat několik týdnů. Nejdelší provozované půsty trvají 40 dní. Je to doba prověřená během stovek let postění jako součásti mnoha náboženských, kulturních a léčivých praxí. Po tomto období již tělo začne trávit samo sebe, buňky svalové i mozkové a dochází ke smrti. Je jasné, že vše záleží na okolnostech. Někoho by zabil půst po pár dnech a existují jedinci, kteří přežili hladovění mnohem delší. Podstatný je náš postoj při půstu. Provádíme-li jej dobrovolně, je to úplně odlišná situace, než když dojde k hladovění nedobrovolnému, většinou za kritických podmínek (jak to známe z katastrofických filmů).

Dokonalá regenerace a očista
Jak a proč dochází během půstu k revitalizaci organismu? Pokud tělo není zatěžováno trávením, může se zaměřit na regeneraci a detoxikaci. Nic nepřichází dovnitř, a všechno může ven. Tento proces probíhá pozvolna během půstu, se zvyšující se hloubkou a intenzitou očisty. Jak jsme si už řekli, dochází k štěpení tuků, kde jsou uloženy mnohé toxiny introdukované do těla behem mnoha let špatné životosprávy a vlivem znečištěného prostředí (tuky mají schopnost je vázat). Zbavujeme se tak něceho, co doopravdy nechceme. Další podstatnou očistou je vylučování hlenu. Po delší době konuzmace mléčných produktů, masa, pečiva a jiných denaturovaných hutných “ne-potravin” si můžeme být jistí, že ho v těle máme vydatné zásoby. Tělo vylučuje hlen jako ochranný potah ve střevech, jako filtr na nepřirozenou stravu a toxiny. Hlavně mléčné produkty a pečivo jsou silně hlenotvorné. V podobě hlenu také tělo vylučuje nestrávené zbytky denaturované potravy. Tato nadměrné množství hlenu je “uskladněno” v plících, nosních dutinách a trávícím traktu. Mnoho lidí ráno vykašlává husté hleny uvolněné během noční očisty organismu. Při půstu se vše dává do pohybu. Hlen je vylučován plícemi, tvoří silný povlak na jazyku, odchází močí a trácícím ústrojím. Usazené hleny můžete vidět v odstáté moči, odebrané při půstu. Tak nás opouští další toxický produkt nevhodné stravy a životosprávy.

Tělo se také zbavuje všech nestravitelných zbytků a “špuntů” v lymfatickém systému, které jsou odevzdávány do krve a odtud putují vylučovacími orgány. Tím je i naše kůže. Proto během půstu můžeme pozorovat vyrážky nebo pupínky a zvýšený tělesný pach. U mnoha lidí je to běžné i bez půstu. Jejich těla už nemohou tolerovat takové množství nečistot a zbavují se jich všemi dostupnými cestami. Půstem jsou odstraněny všechny tyto odpady, které zanáší organismus až na úrovni samotných buněk, znemožňují jejich správné fungování, přívod živin a tok energie. Pro tyto vlastnosti je půst známým pomocníkem v opravdu ktitických případech, například při léčbě zhoubných nádorů. Tyto poruchy v organismu jsou způsobeny ochuzením těla o vitální látky a silným znečištěním jedy a odpadem denaturovaných jídel. Buňky jsou jimi zaneseny, jejich funkce je porušená a může nastat zhoubné bujení.

Jako dobrý znak toho, že z nás špína odtéká, můžeme zažívat při půstu mnohé tzv detoxikační symptomy. Je to třeba bolest hlavy, vyrážka, zápach z úst, pocení, únava…Pocity svěží rozjitřenosti se střídají s únavou, když tělo používá energii na “opravu systému”. Stejně rozmanité pochody zažíváme na úrovni psychické, duševní. Nelze je popsat tak jako procesy způsobené půstem v těle a jsou více individuální. Půst nás ale všeobecně přibližuje naší duchovní podstatě a zprostředkovává hluboké vhledy a poznání. Učí nás také správně naslouchat našemu tělu, a vytváří k nemu bezprostřednější vztah, uvádí tělesné energie do rovnováhy – přivádí nás “domů”. Proto je také součástí všech náboženství.

Půst v praxi
Krátké jednodenní půsty, popřípadě džusové půsty jsou bezpečné (pokud netrpíte závažnější chorobou) a lze je bez problémů doporučit. Je potřeba dostatečně pít, buď samotnu vodu (do které pro zvýšení čistícího efektu můžeme přidat trochu šťávy z citronu), nebo čerstvé ovocné džusy zředěné vodou. Cirusové plody a jablka mají skvělé čistící vlastnosti. I během krátkého půstu můžeme zažívat nepříjemné symptomy – bolest hlavy, slabost a je proto vhodné mít možnost si kdykoliv odpočinout. Delší půsty je vhodné podstoupit, až když jsme získali zkušenosti z těch kratších. Jak jsme již uvedli výše, je potřeba získat dostatek informací a nedělat neuvážené kroky. Roli zde hraje celkový zdravotní stav, fyzická zdatnost, podmínky při půstu….a hlavně: Jde o to mít z půstu dobrý pocit – nesmí se jednat o nějaké sebetrýznění s cílem zhubnout! Je příjemné podniknout postní den s přáteli a uchýlit se na příjemné místo (do přírody), daleko od domácích zásob jídla 🙂 Užijte si to!

One Reply to “Půst”

  1. Mnoho let jsem používal tento článek, úspěšně půstem vyléčil sebe i pár lidí, děkuji za něj, je fajn, že tu v této verzi je. Samozřejmě je dobré po půstu pokračovat co nejvíce v raw food, aby se člověk opětovně netoxikoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *