Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

Voda je vlastně neskutečně nedoceněná věc ve vaší kuchyni! Objevte zázraky macerování a rázem zapomenete v celém tom nadšení na vaření kávy, kupování limonád a vůbec, tohle se zdaleka netýká jen striktně zdravé stravy nebo vitariánství. Každý zná letní hit – vodu, ve které vyluhujete snítku máty. Stejně jde vložit sáček čaje nastudeno do vody a podobně to jde i s kávou. Chutě jsou jiné, jemnější a je zřejmé, že voda přejímá vůně a živiny ze všeho, co v ní necháte vyluhovat. A to hezky zastudena.

I když v této knize bych se nebála sem tam něco hodit i na plotnu, zejména třeba křížalový macerát s kořením, protože už jen představa té vůně a uvařeného sušeného ovoce je pro adventní dny přesně tím, po čem po večerech toužíte.

Autorka chce inspirovat druhé, takže…

… nemusíte její návody brát striktně. Kniha je plná receptů pro jaro, léto, podzim a zimu, ale už v zimním období mne bylo jasné, že tady bylo cílem navnadit čtenáře na nejrůznější chuťové a voňavé kombinace a podnítit jejich vlastní tvořivost a experimentování. Takže mi v paměti zůstala kombinace levandule a borůvek – a tady bych se nebála z toho klidně udělat i smoothie. Také aronie, černý rybíz a květ měsíčku lékařského – tady bych se asi smoothie trošku bála, přece jen dřevitá silná vůně měsíčku… no i když… nemálo času jsem strávila úvahami nad tím, jestli se to náhodou k té divoké vůni rybízu nebo aronie nehodí naprosto dokonale. Vidíte to? Už se vám honí hlavou nápady.

Autorka, Radmila Zrůstková, by ze mne měla asi radost…

No ale vrátíme se k zimě…

Do nápojů, ve kterých macerujeme bylinky a ovoce, můžeme přidávat i odšťavené šťávy všeho druhu, je tu i kombinace červené řepy a skořice, mrkve a kurkumy, fantazii se meze nekladou a řeknu vám… okamžitě jsem vyndala džbán a zkusila to se sušenou meduňkou. I sušené bylinky umí hodně předat.

Nádherné jsou i úvody ke každému ročnímu období… to zimní naprosto miluju! Ta silná potřeba ticha, ach jak mi autorka tu mluví z duše…

„Je velmi těžké v našem světě najít místa, kde nejsme stále vystaveni ruchu a hluku. Neustálý shon a hřmot velmi ovlivňuje naši psychiku, a přitom je tak důležité umět se ponořit do svého nitra a vnímat hlas svého srdce. Udělejme si čas sami pro sebe, naučme se být pouze sami sebou, nehledejme stále podněty ke štěstí kolem sebe, vše máme uvnitř, ve svém srdci. Nikdo a nic nás nemůže udělat šťastnými, pouze my sami.“

A tak bych si ráda sedla v zimní tmě a tichu s tímhle dobrým řepovým nápojem. Červená odšťavená řepa, do které přisypeme křížaly, zalijeme vodou a zasypeme skořicí. Promícháme a necháme macerovat. Nádhera, že? Macerování je nejen o vyluhování dobroučkých látek z bylinek a ovoce a koření do čisté vody nebo ovocných šťáv, ale také o prolínání chutí, takže takový macerovaný nápoj má jinou chuť hodinu po přípravě a jinou za 24 hodin. Už jen to je fascinující!

Takže, chcete-li se potěšit, na duši, na těle, doslova osvěžit křišťálově čistou vodou i krásnými slovy, kterými v této knize Radmila Zrůstková vládne, neváhejte. Je to krásný dárek!

O autorce

Radmila Zrůstková se věnuje výtvarné činnosti, vytváří hedvábné módní doplňky a společenské šaty a oděvy pod značkou Rakay Original. Dlouhodobě se zajímá o zdravý životní styl a raw food, které jí významně zlepšily zdravotní stav a psychickou pohodu. Věnuje se přednáškám, kurzům přípravy raw food a organizuje veganské večeře v Novém Boru a České Lípě.

Napsala kuchařku syrových receptů Zdravě a syrově a s MUDr. Davidem Frejem průkopnické dílo Štávy a míchané nápoje z přírody. Vedle pravidelných rubrik Raw food a Životadárné nápoje se v měsíčníku Regenerace podílela na speciálech Biostrava, Prameny omlazení, Biostrava v zimě, Jak žít s cukrovkou nebo Osvěžující a léčivé nápoje a pokrmy.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *