Avokádo

Avokádo má svůj původní areál ve střední a jižní Americe. Divoké plody mají v průměru 4-5 cm, semeno 2 cm. Velké semeno zajišťuje mladým rostlinám dostatek výživy, než vyrostou z hustého pralesního podrostu a najdou si svůj prostor. Semena divokých avokád stará 7000 let byla objevena v mexických archeologických nalezištích, a semena 2500 let stará jsou již větší a početnější, což nasvědčuje počátkům kultivace avokádovníku. Název avokádo pochází z aztéckého ahuacacuauhitl, což znamená “varlatový strom”. Varlata připomínají tím, že rostou na stromě v párech a také byly považovány za afrodisiakum, což je činilo nepopulární v očích křesťanů. Španělé pak tento název zkrátili na aguacate a Angličané jej zkrátili na avocado. Jeden ze starých názvů je také aligátoří hruška. Španělští mořeplavci přivezli avokáda do Západní Indie, na ostrovy v Atlantiku a na Kanárské ostrovy. Začala tam být pěstována už v 18. století, jako podřadná plodina. Potenciál pěstování avokáda objevili v Kalifornii až na začátku 20. století. Dnes je to jedna z hlavních produkčních oblastí s nejznámějším kultivarem Hass. Ten má oblý tvar a hrubozrnnou tmavě fialovu slupku. Dalším favoritem je kultivar Fuerte s hruškovitým tvarem a hladkou zelenou slupkou. Avokáda na evropských trzích pochází hlavně ze Španělska a Izraele.

Konzumace a její přínos
Avokádo je jedno z mála druhů ovoce, které obsahuje tuky. Hlavně kyselinu olejovou, která patří mezi mononenasycené tuky, je lehce stravitelná a má prokazatelně blahodárné účinky při potížích s cholesterolem. Všeobecně je avokádo znamenitý zdroj tuku, lépe stravitelný než třeba olejnatá semena. Jsou také vynikajícím zdrojem draslíku a folátů, obojí velice příznivě působí na krevní oběh a srdce, přičemž foláty výrazně snižují riziko srdečních chorob a infarktu. Příznivý je i obsah hořčíku a absence sodíku. Nejnovější výzkumy dále odhalily obsah luteinu, látky působící proti rakovině prostaty a také beta-sitosterolu, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, přičemž avokáda čtyřnásobně překonala původního šampiona v obsahu této látky – pomeranče. Avokáda jsou navíc ovocem s nejvyšším obsahem vitaminu E z běžně dostupných plodů. Avokáda jsou nyní hojně doporučována jako součást stravy pro těhotné ženy, hlavně kvůli obsahu folátů, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj plodu, stejně jako esenciální mastné kyseliny a draslík. Měkká dužina avokáda je vynikající už pro kojence, jako jedna z prvních složek jídelníčku se skvělou výživnou hodnotou. Avokádo nachází uplatnění i v kosmetice – je neocenitelné při ošetřování suché pleti, kdy zralou dužinu rozmačkáme a použijeme jako pleťovou masku.

Tip Vitariána
Avokádo je nepochybně dokonalý plod a nenahraditelná součást vitariánského jídelníčku. Je to vynikající potravina pro ty, kteří začínají se syrovou stravou. Z měkké tučné dužiny se dají vykouzlit skvělé dressingy, pikantní pomazánky (viz. avokádová pasta) a je to neocenitelná součást salátů, přičemž chutná skvěle i samotné, kdy ho jíme lžičkou přímo ze slupky. Zkuste rozmačkat avokádo s rozlisovaným česnekem, přidat kostky rajčete a provensálské koření, přikusujte listy salátu a budete nadšeni.

Zralé avokádo je při stisknutí prstem mírně měkké, ale ne kašovité. Na slupce by neměly být tmavé skvrny a příliš měkká místa. V obchodě jsou většinou plody tvrdé – nezralé. Avokádo patří k plodům, které nedosáhnou plné zralosti na stromě, ale až po spadnutí na zem, nebo utržení. Tvrdé avokádo nejlépe dozraje při pokojové teplotě, a ještě rychleji, pokud ho zabalíte do novin, nebo ho dáte do hnědého papírového sáčku. Zralý plod podélně rozkrojte (jako na obrázku nahoře) a obě půlky oddělte, pak vyjměte pecku. Špičkou tupějšího nože rozkrájejte dužinu ve slupce na “mřížku” – z neporušené slupky pak lžičkou pohodlně vyberete už hotové kostičky. Vskutku syrovým zážitkem je pojídání vyzrálého avokáda pouze rukama.

One Reply to “Avokádo”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *