Borůvky

Borůvky jsou bobulovité plody keříčku Vaccinium myrtillus. Roste v Evropě, severní Asii a Severní Americe, odkud také pochází. U nás ji najdeme hlavně ve světlých jehličnatých lesích od nížin do alpínského pásma.

Borůvka – multivitamín z lesa

Malé fialové kuličky jsou doslova nabity množstvím zdraví prospěšných látek. Jsou nejvydatnějším zdrojem antioxidantů v ovocné říši s nejvyšší schopností ničit volné radikály v těle. Ty se významně podílí na destrukci buněk a tkání těla a způsobují tím stárnutí. Borůvky jsou dokonce bohatší na antioxidanty antokyany (červený pigment) než červené víno, které je hojně doporučováno při prevenci kardiovaskulárních chorob.

Látky obsažené v borůvkách pomáhají chránit mozek před negativním vlivem stresu a zmírňují vliv stárnutí na tento orgán, včetně Alzheimerovy choroby. Jsou také skvělou prevencí proti rakovině a blahodárně působí na trávení. Díky obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny upravují průjem i zácpu.

Borůvky také prokazatelně zlepšují zrak, především vidění za zhoršených světelných podmínek, což bylo za 2. světové války testováno na pilotech British Air Force. Jsou také bohaté na obsah železa, mědi, manganu a samozřejmě vitamínu C.

Tip Vitariána

Borůvky si můžeme užívat během léta, kdy je jejich sezóna. Pokud si je nemůžeme natrhat sami, je snadné najít stánek kde je prodávají. Během prázdnin je takových stánků ve městech plno a ceny jsou přijatelné. I když se již pěstují borůvky šlechtěné, hlavní letní produkce pochází ze sběrů v lese. Borůvky jsou tedy divoká plodina, neznehodnocená šlechtěním, s dokonalým poměrem všech výživných látek. Navíc nejsou ošetřeny žádnými chemikáliemi, ani uměle hnojeny. Takže – hurá na borůvky. Kromě pojídání borůvek samotných je skvěle uplatníte do osvěžujících smoothies a koktejlů, nebo třeba při výrobě ovocných dortů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *