Dýňové semeno

Semena dýně mají tmavězelenou barvu, jsou plochá a asi 1 cm velká. Taková semínka se běžně objevují především v prodejnách zdravé výživy, ale i jinde. V této podobě jsou již zbavená tvrdšího světlého obalu, v němž jsou uložena uprostřed dýně. Pod tenkou zelenou slupkou je světlá dužina. Semena mají specifickou, oříškově nasládlou chuť.

Konzumace a její přínos

S nárůstem onemocnění prostaty u mužů se dýňová semena dostávají do středu zájmu lékařů i nemocných. Obsahují totiž látky nazvané cucurbitaciny (odvozeno od názvu čeledi Cucurbitaceae), které v těle zabraňují trasformaci hormonu testosteronu do jeho mnohem silnější formy dihydrotestosteronu. Ten totiž stimuluje buňky prostaty k dalšímu růstu a zapříčiňuje její nežádoucí zvětšení. Důležitou roli při prevenci problémů s prostatou hraje také zinek, který je v dýňovém semínku obsažen ve značném množství. Zinek je velmi účinný i při prevenci chřipky. Semena jsou dále bohatá na hořčík, mangan, měď a železo. Příznivý je i obsah vitamínů skupiny B (kromě B12), včetně B17, který má protinádorový efekt. Charakteristickou látkou pro čeleď cucurbitaceae je také Cucurbitin. Tato aminokyselina má silné protiparazitické účinky a může paralyzovat střevní cizopasníky (tasemnice, škrkavky). Doporučuje se sníst hrst syrových semínek na prázdný žaludek 2x denně, po týdnu užívání týden vynechat, a pak zase týden.

V dýňových semenech najdeme také velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6, celou škálu aminokyselin a asi čtvrtinu obsahu tvoří proteiny. Semena jsou jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny tryptofanu, jejíž zastoupení ve výživě většiny lidí je dost nízké, protože tato aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné zpracování. Má přitom přímý vliv na hladinu serotoninu, stimuluje jeho vyplavování v mozku, čímž může příznivě ovlivnit náladu nebo depresi. Zkrátka, dýňová semena jsou velmi hodnotnou lahůdkou z rostlinné říše a nadmíru přínosnou složkou našeho jídelníčku.

Tip Vitariána

Kromě toho, že semena dýně jsou vynikající samotná, perfektně se hodí do zeleninových salátů, nadrcená nebo celá. Doporučujeme je před konzumací na několik hodin namočit do šálku s vodou. Aktivuje se tak život, který v nich dříme v podobě enzymů. Takto namočená semena jsou také skvělou surovinou pro výrobu dressingů a omáček, kterým dodají delikátní chuť. Při výběru semen v obchodě se ujistěte, že jsou nepražená, a pokud možno v BIO kvalitě.

One Reply to “Dýňové semeno”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *