Grapefruit

Grapefruit je veliký citrus velice blízký k pomeranči, citronu a pomelu. Grapefruity obvykle bývají žluté, růžové, nebo více do červena. Nehybridizované grapefruity obsahují mnoho pecek stejně jako ostatní citrusy. grapefruity jsou velice šťavnaté, jsou kyselé ale ne tak jako citrony a jsou i tak zajímavě sladké. Neboť tento plod je silně spjat s jeho původem v ráji na zemi a to je z teplejších oblastí, tak Latinský název je Citrus paradisi connotes.

Grapefruity byly nalezeny v Barbadosu v 18. století. Mnoho botaniků se domnívá že grapefruit je jakýmsi výsledkem šlechtění z pomeranče a pomela. Grapefruitu byl dám název grapefruit z důvodu vzhledu při růstu jako hrozny (grapefruits). Nejvíce grapefruitů se pěstuje na Floridě, v Kalifornii, Arizoně, Texasu ale také v Izraeli, v Severní Africe a Brazílii.

Konzumace a její přínos pro lidské zdraví

Grapefruity jsou o něco méně oblíbené než jejich příbuzní – pomeranče. Měli bychom si jich však také velice cenit, neboť obsahují látky, které pomáhají bojovat s příznaky nachlazení a rýmy, zabraňují jistým druhům rakoviny a srdečních chorob stejně jako citron.

Vitamin C

Grapefruit je výborným zdrojem vitaminu C. Vitaminu, který podporuje imunitní systém. Také je jeden z hlavních antioxidantů vůbec nalezitelný v jídle a primární, ve vodě rozpustitelný antioxidant v lidském těle. Vitamin C putuje tělem a neutralizuje jakékoliv volné radikály se kterými přijde do styku jak v buňce tak i mimo ni. Volné radikály působí na zdravé buňky těla tak, že je poškodí včetně jejich membrány. Také většina zanícení a otoků těla je způsobena díky nim. Právě to, jak vitamin C působí v těle, je jeden z mnoha důvodů proč se tento důležitý vitamin ukázal být pomocný v redukování některých symptomů astmatu, osteoarthritidy a revmatické arthritidy. Jak volné radikály ničí krevní cévky a mění cholesterol a ucpává jím stěny tepen, tak vitamín C je pomocný při prevenci rozvoje atherosklerózy a diabetického srdečního záchvatu.
Vitamin C je velice důležitý ke správné funkci imunitního systému. Hlavním cílem imunitního systému je ochránit nás před nemocemi. Takže nějaký extra vitamin C může být užitečný při nachlazeních, chřipkách a stále se vracejících ušních infekcích. Nezaplatitelný užitek vitamínu C pro lidský organismus není tolik překvapující, neboť vědecké výzkumy ukázaly, že konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem tohoto vitamínu je spojena se sníženým rizikem smrti způsobený všemi možnými příčinami zahrnujícími srdeční choroby, záchvat a rakovinu.

Lycopene

Sytě růžové a červené barvy grapefruitu jsou zdrojem červeného pigmentu lycopenu, který působí jako antioxidant a má i anti-rakovinné účinky. Vyšší hladina lycopenu v krevní plasmě je spojována se sníženým výskytem některých druhů rakoviny, zvláště prostaty, plic a žaludku.

Pectin

Stejně jako jablka obsahuje grapefruit látku pectin. Tato látka má formu jakéhosi gelu, která při průchodu střevem dokáže na sebe zachycovat neorganické a přebytečné tuky jako například cholesterol a další, ve střevech nežádané látky.

Grapefruit také dále obsahuje mnoho dalších, zdraví prospěšných látek, které pomáhají při prevenci rakoviny prsu a pomáhají rozpouštět nebezpečné sloučeniny v játrech a redukovat nahromaděné vápnikové oxalat kameny v játrech v nahromaděné vařenou stravou a neorganickými minerály.

Tip vitariána

Za pomoci grapefruitu si můžete udělat velice účinný džusový půst, pitím pouze jeho čerstvě vymačkané šťávy. Je to velice účinné v rozpouštění hlenu v těle způsobených mléčnými výrobky. Je to také velice příjemné a díky alkalické grapefruitové šťávě také velice revitalizační. Pro mnohé také schůdnější než samotný půst o vodě. Půst na džusu může být i několikadenní. Ti kteří si chtějí dát grepefruitovou očistu, ale během ní dostávají hlad, mohou si dopřát dužinu tohoto báječného ovoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *