Kokosové palmy jsou prehistorické rostliny úzce spjaty se zelenisky (myšleno s travinami:-) V sanskrtu (jazyk antické indie) jsou kokosové palmy známé jako “kalpa vriksha” což znamená “strom který obsahuje všechno potřebné k životu” a to rovnou pro jednu třetinu lidské populace.
Odkud přesně kokosové palmy pocházejí není známo. Kokosy mohou vydržet mnoho měsíců plovoucí v moři. Jak Plató popisuje, kokosy byly známé v antické Atlantidě. Putovali spolu s námořníky skrze oceány.
Propracované počítačové simulace oceánských proudů ukazují, že kokosy byly přivezeny do Ameriky díky lidem. Začali na jižním pobřeží Mexika, kam je dovezli Španělé a začali je zde pěstovat.
Kokosová palma roste sedm let než se objeví plody – kokosové ořechy. Kokosové ořechy jsou také jedny z největších ořechů – semen na světě.
Konzumace a její nesmírný přínos pro lidské zdraví
Kokosy jsou největším darem na této planetě. Nezáleží jak jste na tom se svým tělem, prostě čerstvé mladé kokosy a kokosový olej mohou zachránit váš život.
Kokos je přírodní filtr vody, kterému vezme maximálně devět měsíců na přefiltrování jednoho litru vody do skořápky. Voda musí procestovat skrze mnoho vláken ve stromě aby dosáhla sterility uvnitř kokosového ořechu. Tato čistá kokosová voda je jedním z nejlepších zdrojů elektrolytu, které jsme vůbec schopni v divoké přírodě nalézt.
Voda mladého kokosu je identická s lidskou krevní plasmou, která je tímto univerzální donor. Tato plasma dělá na 55 procent lidské krve. Zbytek, 45 procent naší krve obsahuje hemoglobin, který je transformován z krve rostlin – z chlorofylu. Pokud pijeme džus, který obsahuje 55 procent čerstvé kokosové vody a 45 procent čerstvé bio (divoké) tmavě zelené šťávy, tak sami sobě dáváme okamžitou krevní transfúzi.
Tato je také vysoce ceněna pro vysoký obsah organického draslíku a mnoha dalších minerálů. Průměrný mladý kokos obsahuje ne-více jak 150 kalorií a poskytuje zhruba 20 % požadované denní dávky vápníku, 2 gramy vlákniny, 2 gramy proteinu, 15 gramů cukru a 3 gramy nasyceného tuku. Kokosová voda obsahuje téměř plné spektrum vitamínu B, mimo B6 a B12 a vitamin C. Voda mladých kokosů bývala v kritických případech používaná jako náhrada za glukózu. Kokosy v jejich mladém stavu (ne ty tmavé), jsou jedny z nejlepších healeru* na světě. Mladé kokosy obsahují velice měkkou vnitřní dužninu, které se dá lehce nabrat lžící. Tato dužnina (masíčko:-) obsahuje čisté, syrové nasycené tuky. Toto masíčko má pozoruhodnou vlastnost obnovovat lidskou tkáň a mužské pohlavní tekutiny.
Kdekoliv jsme v tropických zemích, měli bychom využít šance pít a jíst tyto mladé kokosy denně. V tomto případě jsou čtyři kokosy málo, když si uvědomíme jejich zázračnou léčící schopnost. V Severní Americe a Evropě, mladé Thajské kokosy jsou dostupné v Asijských obchodech. Toto více platí pro rozvinutější státy Evropy např. Německo a Anglie. Můžeme doufat, že snad někdy dorazí i k nám. Tyto mladé kokosy zde dostupné, nejsou tak velké jako divoce rostoucí na Hawaji nebo v Mexiku, ale i tak jsou výborné a hodí se třeba jako základní prvek na výroby smoothies. (viz. Recepty)
Správný výběr
Thajské kokosy, jako většina importovaných, byly ořezány z jejich původního tvaru na tvar jakéhosi válce s kuželovitým vrškem. Takže nejsou zelené. Zelená “kůra” byla osekána. Děje se tak z důvodu ušetření místa při dopravě. Podle tohoto je však snadno poznáme třeba na (pracovní) dovolené v UK nebo USA. Pokud tyto kokosy kupujeme, dbejte na to aby kokosy byli co nejbělejší, což znamená že jsou nejčerstvější. Neměly by po sobě mít žádný výraznější znak plísně či ze spodní strany “jakési“ prosákliny. Tímto se ušetříme zklamání a můžeme se již těšit na nevšední zážitek při jeho konzumaci.
Ty hnědé, vlasaté kokosy které většina lidí zná a představí pod pojmem kokos jsou kokosy dospělé – vyzrálé. Obsahují také vysoce kvalitní vodu, ale bílá dužnina je velice tvrdá a vláknitá. Nedá se nabrat lžící. Tato dužnina není tak chutná jako u mladých kokosů a je hůře stravitelná. Každopádně tato dužnina neztrácí na kvalitě a je to pořád vysoce léčící “tuková” záležitost. Tato dužnina vyzrálého kokosu stejně jako dužnina mladšího brášky je velice bohatá na tolik diskutované proteiny. Pokud kupujete tyto dospělé kokosy, tak si především také dávejte pozor, aby ořech obsahoval vodu, stačí zatřepat a poslouchat a aby neměl po sobe žádné příznaky plísně a jeho tři vrchní tmavší skvrnky (jedna z nich je možný otvor na vytvoření snadné díry) byli čisté a nepoškozené.
Tip Vitariána
Jelikož mladé kokosy se zatím u nás v ČR nedají koupit, měli bychom využít příležitosti a konzumovat alespoň kokosy dozrálé. Jejich sezóna trvá celou naši zimu a tak si bez vysokých nákladů na pořízení můžeme užívat této tukové záležitosti. Výborná je kokosová voda – opravdová delikatesa a po rozlousknutí, nejlépe kladívkem či mačetou těžšího kalibru, jsme schopni dosáhnout jisté kořisti v podobě bílé dužniny, na které si můžeme také velice pochutnat. Dužninu můžeme jak konzumovat “jen tak”, tak i ji můžeme zkusit odšťavnit a zamíchavat ji do jiných džusů či smoothies nebo pít čistou.