Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina. Má dlouhé plazivé oddenky. Lodyhy jsou většinou přímé a nevětví se nebo se bohatě větví až v horní polovině. Lodyhy jsou vždy výrazně čtyřhranné a tuhé. Kopřiva má listy vejčité až kopinaté a dosahují délky od 5 do 10 cm, výjimečně i 20 cm. Listy jsou na spodní straně chlupaté, žahavé chlupy jsou nahloučeny především na žilkách. Kopřiva kvete nenápadně. Květy jsou uspořádány do květenství. Můžeme nalézt rostliny dvoudomé (tzn., že prašníkové a pestíkové květy jsou na různých jedincích), ale i jednodomé. Plodem je nažka. Kopřiva je jistě jednou z našich nejznámějších a nejrozšířenějších bylin. To z ní dělá spolu s pampeliškou snadno dostupnou a zároveň velice hodnotnou potravinu.

Kopřiva – potravina i lék

Jako lék byla kopřiva používána již odpradávna. Protože se vyskytuje téměř po celém světě (kromě tropických pásů), způsobů použití a léčených neduhů je nepřeberné množství. V případě pravidelné konzumace kopřivové šťávy jde však především o prevenci a výživu samotnou.

Kopřiva obsahuje značné množství chlorofylu, který celkově podporuje metabolismus a činnost žláz, působí proti parazitům, proti zánětům, dodává tělu energii. Význam chlorofylu v lidské výživě je ale zatím nedoceněn, stejně jako jeho účinky. Chlorofyl je svým složením téměř shodný s hemoglobinem v lidské krvi. Kopřiva dále obsahuje vitamin Cvit. B1provit. A, minerály vápník, draslík, železo, fosfor, mangan, síru a je patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem křemíku. Vzhledem k obsaženým minerálům je kopřiva silně alkalická a neutralizuje a rozpouští kyselé odpadní látky v krvi, navíc má močopudné učinky což pomáhá vyplachovat odpadní látky z těla. Tato kombinace z ní dělá vynikající čistič krve! Pomáhá tak čistit pleť, redukovat hmotnost, a vůbec celkově oživovat organismus. Další obsažené látky jsou histamin, acetylcholin, serotin, glukokininy, třísloviny, kys. mravenčí, kys. křemičitá, kys. pantotenová. Toxicita a vedlejší účinky nejsou při terapeutických dávkách známy.

Tip Vitariána

Stejně jako zelenolistá zelenina je kopřiva významná hlavně kvůli obsahu minerálů a chlorofylu, přičemž zelené listy jsou pro výživu člověka ta nejúžasnější a nejvíce blahodárná záležitost. Navíc se nám kopřiva nabízí v divoké, nešlechtěné formě, a nebývá cíleně chemicky ošetřována. Listy z mladých rostlin můžeme použít do salátů – sliny neutralizují žahavost, takže si nepopálíme jazyk. Efektivnější je ale odšťavňování (potřebujeme odšťavňovač na principu lisu – GreenStar, Lequip Visor aj.) Konzumované množství šťávy je individuální, a doporučujeme začít s malou dávkou . Osobně jsme se však nesetkali s negativní reakcí těla ani při konzumaci cca 3 dl čisté čerstvé šťávy. Chuť kopřivy může být pro mnohé odpudivá a je třeba si na ni zvyknout. Dobře nám poslouží kombinace s čerstvou šťávou z jablek. To navíc vhodně upraví i hustotu. Kopřivy mají, podobně jako ostatní divoké byliny nižší obsah vody než kultivovaná listová zelenina a čistá šťáva z nich je dost hustá. Kopřivová šťáva je velice oblíbená mezi vitariány ve Velké Británii.

Odkazy

One Reply to “Kopřiva dvoudomá”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *