Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina. Má dlouhé plazivé oddenky. Lodyhy jsou většinou přímé a nevětví se nebo se bohatě větví až v horní polovině. Lodyhy jsou vždy výrazně čtyřhranné a tuhé. Kopřiva má listy vejčité až kopinaté a dosahují délky od 5 do 10 cm, výjimečně i 20 cm. Listy jsou na spodní straně chlupaté, žahavé chlupy jsou nahloučeny především na žilkách. Kopřiva kvete nenápadně. Květy jsou uspořádány do květenství. Můžeme nalézt rostliny dvoudomé (tzn., že prašníkové a pestíkové květy jsou na různých jedincích), ale i jednodomé. Plodem je nažka. Kopřiva je jistě jednou z našich nejznámějších a nejrozšířenějších bylin. To z ní dělá spolu s pampeliškou snadno dostupnou a zároveň velice hodnotnou potravinu.

Kopřiva – potravina i lék

Jako lék byla kopřiva používána již odpradávna. Protože se vyskytuje téměř po celém světě (kromě tropických pásů), způsobů použití a léčených neduhů je nepřeberné množství. V případě pravidelné konzumace kopřivové šťávy jde však především o prevenci a výživu samotnou.

Kopřiva obsahuje značné množství chlorofylu, který celkově podporuje metabolismus a činnost žláz, působí proti parazitům, proti zánětům, dodává tělu energii. Význam chlorofylu v lidské výživě je ale zatím nedoceněn, stejně jako jeho účinky. Chlorofyl je svým složením téměř shodný s hemoglobinem v lidské krvi. Kopřiva dále obsahuje vitamin Cvit. B1provit. A, minerály vápník, draslík, železo, fosfor, mangan, síru a je patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem křemíku. Vzhledem k obsaženým minerálům je kopřiva silně alkalická a neutralizuje a rozpouští kyselé odpadní látky v krvi, navíc má močopudné učinky což pomáhá vyplachovat odpadní látky z těla. Tato kombinace z ní dělá vynikající čistič krve! Pomáhá tak čistit pleť, redukovat hmotnost, a vůbec celkově oživovat organismus. Další obsažené látky jsou histamin, acetylcholin, serotin, glukokininy, třísloviny, kys. mravenčí, kys. křemičitá, kys. pantotenová. Toxicita a vedlejší účinky nejsou při terapeutických dávkách známy.

Tip Vitariána

Stejně jako zelenolistá zelenina je kopřiva významná hlavně kvůli obsahu minerálů a chlorofylu, přičemž zelené listy jsou pro výživu člověka ta nejúžasnější a nejvíce blahodárná záležitost. Navíc se nám kopřiva nabízí v divoké, nešlechtěné formě, a nebývá cíleně chemicky ošetřována. Listy z mladých rostlin můžeme použít do salátů – sliny neutralizují žahavost, takže si nepopálíme jazyk. Efektivnější je ale odšťavňování (potřebujeme odšťavňovač na principu lisu – GreenStar, Lequip Visor aj.) Konzumované množství šťávy je individuální, a doporučujeme začít s malou dávkou . Osobně jsme se však nesetkali s negativní reakcí těla ani při konzumaci cca 3 dl čisté čerstvé šťávy. Chuť kopřivy může být pro mnohé odpudivá a je třeba si na ni zvyknout. Dobře nám poslouží kombinace s čerstvou šťávou z jablek. To navíc vhodně upraví i hustotu. Kopřivy mají, podobně jako ostatní divoké byliny nižší obsah vody než kultivovaná listová zelenina a čistá šťáva z nich je dost hustá. Kopřivová šťáva je velice oblíbená mezi vitariány ve Velké Británii.

Odkazy

One Reply to “Kopřiva dvoudomá”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *