Odšťavňovače

Na trhu je dnes nepřeberné množství odšťavňovačů, přičemž jejich kvalita a ceny jsou velmi rozmanité. Protože trend zdravé výživy a životního stylu u nás zatím není tak rozvinutý jako v zahraničí, sortiment odšťavňovačů je menší a chybí především bohatá nabídka kvalitních a dražších přístrojů. Ty nejoblíbenější jsou však už nabízeny i na českém trhu.

K nejlevnějším přístrojům patří tzv. rotační – odstředivkové stroje, které potraviny nejdříve za vysokých otáček nastrouhají a pak dochází rotací k odstředění šťávy. Tyto stroje pracují rychle a jejich pořizovací cena je mnohdy nižší než 1000 Kč. Na trhu jsou jich desítky. Je to ideální volba pro toho, kdo chce vyzkoušet čerstvé šťávy bez větší investice a nehodlá odšťavňovat každý den. Tyto přístroje ale mají jisté nevýhody. Lze na nich odšťavňovat jen určité druhy plodin, hlavně tvrdší, křupavé a šťavnaté – jablka, mrkve…S listovou zeleninou ani bylinami si neporadí.Navíc vlivem velice rychlých otáček také dochází k částečnému znehodnocení enzymů i vitamínů.

Pro ty, kdo to se šťávami myslí vážně, a chtějí odšťavňovat všechno co přijde pod ruku, je vhodnější zainvestovat do kvalitních nízkootáčkových přístrojů, které fungují na principu lisu. (Tuto novou generaci domácích odšťavňovačů započal legendární přístroj Champion, který je dodnes hodně používán ) U této technologie nedochází k zahřívání a nežádoucímu úbytku cenných látek. Vláknina je přitom “vyždímána” a automaticky vypadává z přístroje, přičemž je známo, že třeba reziduální pesticidy jsou vázány právě ve vláknině. První skupinou jsou přístroje, kde jeden otáčivý segment – šroub drtí a lisuje materiál o stěny “trubice” v níž se otáčí (tzv. “single gear” systém). Tyto stroje si často poradí i s měkkým plody,listovou zeleninou a divokými bylinami, není to však pravidlem. Jejich cena se pohybuje kolem 250 USD. Jmenujme například Lequip Visor, Samson, Omega 8001,8002. Tato kategorie odšťavňovačů ale zatím není na českém trhu zastoupena.

Ještě kvalitnější odšťavňování umožňují přístoje s tzv. “twin gear” technologií, kde je materiál lisován mezi dvěma “válci” a pak protlačován přes trubicové síto. Sem patří legendární Green Star (Green Life) nebo Green Power Kempo. Za ty zaplatíte až 400 USD (v ČR přes 20 tis. Kč). Poradí si opravdu se vším, včetně divokého býlí nebo kokosové dužiny a umí dokonce drtit i ořechy a semena. Jsou to neocenitelní pomocníci v “syrové” kuchyni a díky kvalitnímu provedení vydrží sloužit dlouho i při každodenní zátěži. Někdo může namítnout, že jsou velmi drahé, ale ceny spotřebičů pro tepelnou úpravu jsou často mnohem vyšší, a přitom potraviny znehodnocují.

Za zmínku stojí také odšťavňovače/lisy na citrusové plody. Ty jsou mnohem více dostupné a rozšířené. V zimě jsou citrusové plody levné a navíc stoupá potřeba vitamínů, takže tyto odšťavňovače jsou opravdu užitečné. Z kilogramu citrusů vyrobíte víc než půl litru šťávy během pár minut. Jejich cena začína zruba na 500 Kč. Na lisování citrusů slouží také ruční pákové lisy, které jsou navíc estetickým prvkem ve vaší kuchyni a šťávu s nimi zvládnete hravě.

One Reply to “Odšťavňovače”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *