Wheatgrass (mladé listy obilí)

Wheatgrass [vítgrás] = “pšeničná tráva” je souhrnné označení pro mladé zelené výhonky obilí. Již dávno před tím, než nastal ohromný boom vitamínových doplňků vyráběných synteticky, které zaplavily trh, se používal prášek ze sušených listů obilí (hlavně ječmene) jako vitamínový doplněk – multivitamín. Tyto mladé lístky, vysoké sotva 20 cm v sobě totiž skrývají neobvykle vysoké množství minerálů, vitamínů, chlorofylu a desítky dalších rostlinných látek, které výrazně prospívají lidskému organismu. Poskytují mu důležité, a v běžné stravě často vzácné látky a také organismus pomáhají detoxifikovat a alkalizovat.

O velký comeback tohoto zeleného záraku se zasloužila jednak všeobecná tendence návratu k přírodním produktům a léčivům, a neméně jedna americká dáma jménem Ann Wigmore. Původem litevka, narozená na začátku 20. století vyrůstala v USA. V kritickém období jejího života, kdy trpěla silnou snětí nohou a lékaři navrhovali amputaci, se Ann vyléčila konzumací syrové rostlinné stravy, syrových listů a šťávy z bylin i výhonků ječmene. Nejen že takto překonala svou nemoc, ale dosáhla skvělého zdraví a vitality. Její zásluhou se veřejnost seznamuje s The Living Foods Diet – živoucí stravou. Ann poté v roce 1958 zakládá Hippocrates Health Institute v Bostonu a také svou nadaci v Novém Mexiku. Její následné působení a rozvoj v oblasti syrové stravy spolu s bojem proti principům konvenční medicíny jsou základním kamenem celé nové éry vitariánství a přírodní medicíny.

Teď se ale vraťme zpět k malé skleničce tmavě zelené tekutiny – čerstvé šťávy z výhonků ječmene. Ta se již dnes běžně nabízí v mnoha juice barech v USA a truhlíky se svěžími výhonky stojí vedle hromádek pomerančů a dalšího ovoce, určeného k přípravě šťáv. Wheatgrass je dnes fenomén v oblasti zdravé výživy, u nás zatím bohužel jen málo známý. Vše se ale rychle mění, protože ta nasládlá zelená tekutina má opravdu neuvěřitelnou sílu lidské tělo čistit a vyživovat. Je přitom poměrně snadné si doma wheatgrass připravit. Stačí vypěstovat cca 15 – 20 cm výhonky ječmene v truhlíku s troškou hlíny a potom použít vhodný odšťavňovač. Ty běžné rotační (centrifugy) si s ječmenem neporadí. Spolehlivě fungují nízkootáčkové stroje na principu twin gear (GreenStar) nebo singlegear (Lequip Visor, Samson). Dobře poslouží také speciální ruční přístroje (Healthyjuicer atp…), které si samozřejmě snadno poradí i s dalšími bylinami.

Zbývá dodat už jen citát Ann Wigmore:

“Musíme našemu tělu poskytnout bohatou výživu ze zeleniny
, listů, ovoce a klíčků semen a luštěnin.
Když se taková strava sloučí s dostatečným odpočinkem, aktivitou a zdravým pozitivním přístupem,
i ty nejzávažnější zdravotní problémy budou překonány”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *