Zázvor – úžasně širokospektrální tonikum

Zázvorový kořen je mnohem více, než aromatické koření. Je to velice specifická léčivá bylina. Ve skutečnosti patří do stejné skupiny jako kurkuma a kardamon. Čínská a Ayurvédská medicína ho využívají po celá staletí. A nyní ho objevila i moderní medicína, jehož extrakty používá pro některé zdravotní problémy.

Účinky zázvoru

Byl účinně používán při gastrointestinálních problémech jako je zánět tlustého střeva a další. Stimuluje kvalitní zažívání, zmírňuje zácpu, snižuje zahlenění a dokonce pomáhá při astma. Různé výtažky ze zázvoru mají také vliv na kardiovaskulární systém a jeho zdraví.

Zázvor ničí 5-LO enzymy bez kterých “rakovinné buňky prostaty zemřou”. Dokonce má schopnost zastavit několik druhů rakovinných metastáz. Někteří onkologové využívají extrakty ze zázvoru k toxickým terapiím a tím umožňují zkrácení délky utrpení pacienta při chemoterapii a ozařování.

Zázvor je také vynikajícím přírodním protizánětlivým prostředkem. Denní konzumace zázvoru pomáhá snížit bolesti při artritidě a jiných chronických bolestivých nemocí. Dokonce i zápal mozkových blan je možné pomocí něj zmírnit.

Jedna lékařská zpráva tvrdí, že zázvor byl srovnatelný s ibuprofenem pro zmírnění bolestí při artritidě. Ale ibuprofen má mnoho vedlejších škodlivých účinků, které ovlivňují ledviny, játra, střeva a ničí imunitní systém.

A ještě jedna zajímavá vlastnost zázvoru: nabízí značnou ochranu před radioaktivním zářením. Ale musí se konzumovat denně.

Jak ho použít?

Nejlepší forma je čerstvý kořen. Kořen by měl být křehký a hladký. Vyhněte se kořenu vlhkému a vrásčitému.

Buď ho nakrájejte na plátky a uvařte si čaj nebo ho přidávejte k vaření čehokoliv podle chuti. Nebo ho používejte při odšťavňování jako součást šťáv.

(Pozn.překl.: Já osobně si ho nastrouhám a vytvořím si zálivku na salát- vymačkaná zázvorová šťáva, syrový med a citron-může se přidat i olej).

Další odkazy

One Reply to “Zázvor – úžasně širokospektrální tonikum”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *