Objevte nové způsoby použití divizny

Divizna, rostlina která roste na suchých, neúrodných místech, byla užívána po staletí díky svým výjimečným léčivým vlastnostem. Její léčivá síla se nachází v kořenech, listech i květech a ta je účinná pro různé zdravotní stavy a hlavně při nemocech dýchacích cest.

Původní Američané používali její listy pro uklidnění dýchání. Čaj z divizny je také účinný při astmatu, bronchitidě a alergiích, stejně jako při bolestech v krku a kaąli.

Divizna má antibakteriální vlastnosti a je léčivá při infekcích. Dokonce byla užívána při léčbě tuberkulózy, jelikož zabraňuje mykobakteriím (způsobujícím onemocnění) v růstu.

Minulý rok byl v PubMed uveden článek “Co je ve jménu? Může se divizna stát moderní léčbou pro tuberkulózu?” ve kterém autoři Eibhlin McCarthy a Jim M. OMahony z Irského Technologického Institutu oznámili: “Extrakty z listů Divizny při laboratorních studiích prokázaly antitumorové, protivirové, fungicidní – a co je nejvíce zajímavé – antibakteriální vlastnosti.”

Autoři tohoto článku také upozornili, že divizna dokázala významně zlepšit bolesti v uších. Je významným konkurentem farmaceutických léčiv kontrolujících zápal plic a je mnoho z historie prokázaných vyléčení.

Divizna má silné protizánětlivé a antispazmické vlastnosti. Obklad z divizny mírní podráždění kůže jako vyrážky, vřídky a dokonce omrzliny. Obklad může být použit i na modřiny a ulehčuje artritické a revmatické problémy. Svými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi je ideální pro léčbu hemeroidů a oparů.

Divizna také zmírňuje zažívací problémy jako průjem, bolesti břicha a její antispazmické vlastnosti pomáhají při žaludečních křečích. Olej z divizny vyrobený z jejích květů byl použit při léčení zduřelých žláz a bolestí ucha.

A navíc divizna:

  • má zklidňující účinek a je pomocí pro klidný spánek
  • ulehčuje od bolestí provázející migrénu
  • podporuje řádnou funkci štítné žlázy

U divizny nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Nicméně, chloupky z listů mohou u některých lidí podráždit žaludek, takže je lepší je před použitím odstranit z listů.

Třebaže se tato divukrásná bylina nachází na suchých a neúrodných místech, lze ji úspěšně pěstovat i ve vlhké půdě na zahradách.

Čaj z divizny

Listy nechte louhovat v horké vodě. Pro sladkou chuť mohou být k listům přidány květy. Můžete pít čaj jak horký tak studený.

Výluh

(pro ty, jež nejsou zastánci vaření)

Bylinku nechte stát ve vodě o teplotě těla aspoň 12-24 hodin při pokojové teplotě.

Jak vyrobit olej

  • skliďte čerstvé květy
  • naplňte sklenici květy z divizny
  • vidličkou je rozmělněte, ale ne až tak, aby pak prošly sítem
  • zalijte vše olivovým olejem až budou všechny květy ponořené. Mýchejte a ujistěte se, že už tam nejsou žádné bublinky
  • uzavřete sklenici a nechte ji stát na slunci za oknem asi 5 dní
  • za 5 dní přeceďte přes sítko
  • čistý olej v uzavřené sklenici uskladněte na chladném místě nebo v lednici. Tento diviznový olej má životnost asi dva roky

Olej z divizny se používá pro zmírnění chronických dýchacích problémů a dalších. Může se stát, že návštěva lékařských ordinací se stane minulostí.

Pozor: Semena z divizny jsou toxická – nepoužívejte je jako součást čaje či výluhů, ani do oleje!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *