Olivy

Olivovník (Olea europaea) je stále zelený strom původem z Asie, s rozvětvenou korunou a s tuhými listy ve tvaru hrotu kopí. Tylo listy každé tři roky znovu vyrostou. Olivovník lehce poznáte, protože je to nízký strom s uzlovitým kmenem a větvemi. Protože olivovník dobře vzdoruje plísním, je také nazýván “věčným stromem”. Prvních sedm let na něm olivy vůbec nerostou. Teprve kolem dvacátého roku věku skýtají olivovníky nejbohatší úrodu. Po 150 letech se úroda oliv snižuje a po 200 letech na místě, kde dříve stál strom, samy vyraší větvičky nového stromu. Nejstarší stromy mají až 1000 let. Kvalit oliv a olivového oleje využívali již staří Řekové. Dnes se olivy pěstují hlavně ve Středomoří, ale také v Kalifornii. Jejich výživné kvality z nich učinily hvězdu zdravé výživy a jsou stále více oblíbené. Nutno dodat, že většina oliv na trhu je bohužel pasterizovaná (zavařená, tepelně upravená) a tudíž postrádá žádané hodnoty! My se proto budeme věnovat jen olivám nepasterizovaným a také problému jejich zpracování.

Konzumace a její přínos
O olivách můžeme bez nadsázky hovořit v superlativech, tak jako všichni odborníci na zdravou výživu. Už Hippokrates, nejznámější starořecký lékař doporučoval olivový olej na léčbu vředů, cholery a bolesti svalů. Olivy, jako jeden z mála plodů obsahují tuky – až 20% oleje, přitom se jedná o nenasycené mastné kyseliny, hlavně kyselinu olejovou, která tvoří až 85% oleje. Ten dále obsahuje obě skupiny OMEGA esenciálních mastných kyselin, v tom nejlepším poměru. Tuky v olivách obsažené jsou tedy ty nejkvalitnější pro lidskou výživu a právě tyto tuky mají nesčetné blahodárné účinky na lidský organismus. Jmenujme třeba regulaci “zlého” LDL cholesterolu, prevenci a léčbu kardiovaskulárních chorob a vůbec nezbytnou úlohu při fungování metabolismu (podrobnější informace najdete v článku tuky).
Olivy a jejich olej jsou jedním z nejvydatnějších přírodních zdrojů vitamínu E, který léčí oběhový systém, regeneruje pojivové tkáně a uklidňuje zažívací trakt. Všeobecně je jeho úloha v těle nenahraditelná. Olivy jsou perfektní pro budování těla. Mají podobný poměr tuků a proteinů jako hovězí maso, přičemž olivový tuk je kvalitnější a na rozdíl od masa působí olivy v těle alkalicky. Samozřejmě že olivy postrádají všechny negativní stránky konzumace masa, jako je obsah toxinů a zbytků léčiv, složité a neefektivní trávení živočišné bílkoviny a v neposlední řadě také nasycené tuky. Další úžasnou vlastností oliv je jejich schopnost rozpouštět v těle hleny. To je pro lidi, kteří léta konzumují tepelně upravenou potravu a mléčné výrobky velice důležité. Olivy jsou přitom třikrát silnější rozpouštědlo hlenu než pomeranče, které jsou pro tuto vlastnost vysoce hodnocené. Olivy dále obsahují polyfenoly, ve vodě rozpustné antioxidanty, účinné proti bakteriím a plísním. Ve vylisovaném oleji přitom zůstává této látky jen málo.

Posuďte nyní sami výjimečnost oliv z následujícího výčtu údajů. Olivy jsou:

  • plody s nejvyšším obsahem minerálů!
  • plody s nejvyšším obsahem vápníku!
  • alkalický zdroj kvalitního tuku! (většina olejnatých semen má v těle kyselý efekt)
  • vynikající zdroj hořčíku a vitamínů A a E
  • bohaté na obsah aminokyselin (nezbytné pro stavbu těla)
  • bohaté na obsah antioxidantů (deaktivují volné radikály v těle)
  • dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin
  • nejlepším rozpouštědlem nežádoucího hlenu a zbytků vařené stravy v těle.

Olivový olej je skvělý pro péči o pokožku celého těla, také o poškozené nehty a vlasy. Oproti komerčním přípravkům neobsahuje žádné konzervanty, barviva, parfémy a jiné tělu cizí látky. Přitom bylo zjištěno, že má vysoký ochranný faktor jako opalovací olej. Zároveň regeneruje kůži po opalování a také chrání pleť před mrazem. Můžeme ho přidat, tak jako staří Řekové do koupele, kdy rovnoměrně pokryje a zvláční kůži na celém těle. Po aplikaci oleje na kůži počkáme 15 minut a zbytky vždy setřeme osuškou.

Pasterizace a kvalita oliv
Pasterizace oliv, tedy jejich zavařování a konzervace má destruktivní účinek na jejich kvality. Ničí enzymy, vitamíny a celkově degraduje jejich výživnou hodnotu. Většina prodávaných oliv je nejen pasterizovaná, ale také nazralá – zelené olivy nejsou odlišnou odrůdou, ale pouze nezralými černými olivami. Pasterizace je v tomto případě nutností, jinak by byly příliš tvrdé. Některé zavařené černé olivy jsou přitom pouze nabarvené zelené plody. Výrobci zkrátka zneužívají obliby oliv a zásobují trh množstvím levných a nekvalitních oliv, které nemají žádné pozitivní vlastnosti – ba naopak!

Tip Vitariána
Jako součást dokonalého vitariánského jídelníčku lze doporučit pouze černé nepasterizované olivy, kterých je na v našich obchodech jen málo. Pokud ale víte co hledat, časem jistě uspějete. Jsou zpracované tradiční recepturou ve slaném nálevu. Dávejte si také pozor na obsah konzervantů a barviv. Olivy sušené nebo naložené v oleji u nás zatím nejsou k sehnání vůbec.
Pokud kupujete olivový olej, ujistěte se, že je EXTRA PANENSKÝ a ZA STUDENA LISOVANÝ!! Ještě lépe, pokud je balený ve tmavé láhvi a označený certifikátem BIO. Pouze tyto oleje vašemu tělu prospívají. Nekvalitní olej může natropit mnoho škody!! Do této kvality se opravdu vyplatí zainvestovat. Vždy si uvědomte, že investujete do svého zdraví!! V zahraničí je také k dostání olej zpracovaný starým tradičním způsobem – olivy jsou drceny velkými mlýnskými kameny. Nedochází tak ke kontaktu s kovem, který má na kvalitu oleje destruktivní efekt. Navíc máme stoprocentní jistotu že při drcení nedochází k žádnému zahřívání. Výsledkem je vysoce kvalitní olej označený “Stone Crushed”. Pokud jste někdy měli to štěstí ochutnat domácí olivový olej, třeba na dovolené ve Středomoří, jistě jste si všimli rozdílu v chuti, vůni a barvě oproti olejům z obchodu. Velkovýrobci totiž oleje filtrují kvůli delší životnosti, čímž je olej ochuzen o mnohé hodnotné látky a také výraznou vůni i chuť. I takovýto olej je však stále velmi kvalitní.
Olivy jsou neocenitelnou součástí všech zeleninových salátů, surovinou pro výrobu vynikající olivové pasty (Paté) nebo jako samotná chuťovka.

Staré olivovníky ze Středomoří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *