1.Vitariánství neznamená omezování ani odříkání. Jde o přehodnocení pohledu na lidské žití, založeném na zdravém rozumu a vlastním prožitku. Začínáme na úrovni těla, kdy mu začínáme poskytovat optimální výživu, čímž tělo přestává být překážkou a stává se pevnou základnou.
2.Porozumění vlastnímu tělu, rozvíjení intuice a základní znalost přírodních procesů nám přináší dokonalou harmonii a rovnováhu do života. Tyto vědomosti a zkušenosti získáme bližším kontaktem s přírodou, s lidmi, kteří nás inspirují, meditací a pozitivním myšlením.
3. Ideální je konzumace plodin z lokálních zdrojů ekologického zemědělství, vlastní produkce nebo divoce rostoucích. V případě vitariánství – syrové rostlinné stravy – je to ale v našich oblastech z části nemožné. V zimě by se náš jídelníček velmi zúžil. Je moudřejší užívat si širokého sortimentu tropických plodů, které jsou nenahraditelné (citrusové plody, kokosy, avokáda, nepasterizované olivy…). Tvrzení, že tyto plodiny nejsme schopni jako středoevropané dobře trávit, a že způsobují různé komplikace jsou nepodložená a lichá. Není možné bez nich získat plnohodnotnou výživu. Vždy bychom si měli uvědomovat možnost výběru a volit nejlepší dostupnou variantu.
4.Je moudré inspirovat se vždy jen lidmi, kteří dosahují výsledků, o které sami usilujeme. Měli bychom si dostatečně ověřit, zda to, co prezentují, funguje. Vyhneme se tak ztrátě času a zklamání. Stejně tak jako byste si nešli vypůjčit peníze od žebráka.
5.Jíme, abychom žili a nežijeme abychom jedli. Tento pohled nám zabraňuje ulpívání na jídle, ať už je jakékoliv. Přes veliké zaměření na jídlo a jeho přípravu není vitariánství pouze o jídle. Jde zejména o nový pohled na celý lidský život. Vitariánství není o omezování se, ale o možnosti výběru založeném na zdravém úsudku a rozumu. Všechno jídlo se stává jedem, pokud není spojeno s dobrou náladou, sluncem, čerstvým vzduchem, kontaktem s dalšími cítícími bytostmi a pochopením. Velkou roli hraje detoxifikace – odstranění nečistot usazených v těle vlivem špatné životosprávy.
One Reply to “Co byste měli vědět”