Rajče jedlé

Patří do čeledi lilkovitých stejně jako lilek, paprika, brambory, durman a rulík. Mnohé z lilkovitých rostlin jsou jedovaté, protože obsahují alkaloidy. Také nezralé bobule rajčat obsahují alkaloid solanin. Po nadměrném požití dráždí centrální nervový systém, způsobuje rozpad červených krvinek nebo obrnu dechového centra, která může končit smrtí. Zralá rajčata mají naopak řadu léčivých účinků viz. níže.

Historie

Po dlouhá staletí byla rajčata v Evropě považována za nepoživatelná. První rostliny objevili španělští dobyvatelé v Mexiku koncem patnáctého století. Do Starého světa se dostaly dříve než brambory, kukuřice a tabák. Rajčata pocházejí ze západní části Jižní Ameriky. Existovalo asi devět divokých odrůd se zelenými, trpkými a nejedlými plody. Jen jediná z nich LyŠ copersicum esculentum cerasifor me doputovala do tropických a subtropických částí Ameriky, odkud pak byla ve formě zrníček dovezena počátkem patnáctého století do Evropy. Nikomu se nepodařilo zjistit, jak se rajče dostalo do Mexika. Název, který získalo v mnoha jazycích (tomato, tomate), pochází z aztéckého názvu tomatl. Mexičtí Indiáni začali rajče kultivovat a posléze se stalo jejich hlavní zemědělskou plodinou vedle kukuřice, fazolí a paprik.

Rajské proměny

Většina lidí si pod pojmem rajče představí kulatý sytě červený plod. Ve skutečnosti existují po celém světě více než dvě stovky odrůd nejrůznějších tvarů, barevných kombinací a dokonce i chutí. V Asii jsou například oblíbená rajčata růžová, sladší než červená. Existují také rajčata bílá (odrůda White Beauty), černá (v odstínech od čokolády po saze podle míry zralosti), oranžová nebo zelená. V USA vypěstovali rajče dokonce i s modrým zabarvením. Jiné druhy vynikají neobvyklým tvarem nebo strukturou slupky. Americké rajče Beefsteak už svým názvem naznačuje, že se barvou a texturou podobá syrovému hovězímu masu. Broskvové rajče má slupku porostlou jemnými chloupky, Morelle de Balbis je zase uzavřené do trnitého oplodí podobně jako kaštan. V poslední době však podrobují vědci rajčata tolik diskutované genové modifikaci. Cílem je prodloužit rajčatům dobu zrání a zvýšit jejich trvanlivost. První modifikované rajče pojmenované Mac Gregor se dostalo na americké trhy v roce 1994. Objevuje se ale nový, závažný problém. Rajčata ztrácejí chuť. Není divu. Jejich dozrávání, které má pro chuťové kvality klíčový význam, už téměř neprobíhá přirozeně. Tyto rajčata navíc nejsou schopna v divoké přírodě přežít.

Červený zázrak

Podle tradice a také dle vědeckých výzkumů, jsou rajčata vhodná pro choleriky a sangviniky, pro osoby vznětlivé, trpící hemeroidy nebo líným zažíváním. Na Antilských ostrovech se používají k léčbě hnilobných horeček a ve formě odvarů při očních zánětech. Působí příznivě na pročištění organismu a na regeneraci buněk. Zrníčka a vláknina obsažená ve slupce, podporují vylučování škodlivých látek a ukázala se být nápomocná ke snižování vyššího stavu cholesterolu v krvi. Rajčata se doporučují také na revmatismus, žlučové či močové kaménky a zácpy. Rajčata působí i proti kardiovaskulárním onemocněním a obsahují účinné látky sloužící jako antioxidanty. Obsahují také množství karotenoidů, zejména lycopenu, který se podílí na jejich zbarvení a působí jako účinný antioxidant. Podle amerických vědců, kteří sledovali 1300 lidí vyššího věku, může dostatek karotenoidů snížit riziko infarktu až o 75 procent.
Lycopene je látka, které lékařské studie přisuzují pozitivní efekt na působení proti rakovině mnoha typů – rakovina prostaty, prsu, dělohy, plic a střev. Tato látka má také antioxidační funkci a je schopná pomáhat chránit buňky a jiné struktury v těle od poškození – tento poznatek je úzce spjat s výzkumy prevence srdečních chorob. Ochrana lidské DNA (našeho genetického materiálu) uvnitř bílých krvinek je také přikládáno antioxidační funkci lycopenu.

Dále jsou rajčata výborným zdrojem vitaminu A, vitaminu C a beta-karotenu. Tyto další antioxidanty putují tělem a neutralizují nebezpečné volné radikály, které mohou ničit buňky a tím způsobovat aterosklerózu, komplikace s cukrovkou, astma a další. Rajčata jsou také slušným zdrojem vitaminu B6, B1, B5, riboflavinu (B2), niacin (B3), vitaminu E, vitaminu K, folátů, chrómu, draslíku, hořčíku, fosforu, molybdenu, manganu, železa a mědi. Jsou nadále jedinečným zdrojem biotinu, který dokáže v těle rozhýbat cukr, aby ho tělo mělo tam, kde ho potřebuje, a vitamínu K, který pomáhá budovat, posilovat a mineralizovat kosti v těle. Rajče je celkově nabyto obrovským množstvím minerálů a vitamínů a dokáže stabilitu těla vyrovnat na správnou úroveň.

Tip Vitariána

Jelikož rajče je jedna z nejrozšířenějších plodin pěstovaných v našich podmínkách, můžeme ho používat v kombinaci se všemi druhy syrové zeleniny a ovoce. Uplatnění nacházejí i v kosmetice. Užitečné jsou také jiné části rostliny. Rozemnuté listy zklidňují kůži po bodnutí hmyzem Na kolečka nakrájené plody představují vynikající obličejovou masku pro mastnou pleť.

Rajce je výborné na přípravu salátu a různých dalších jídel ať už jako hlavni jídlo či jako příloha viz. kategorie recepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *