Vitamín B12?

Vitamín B12 se stal nafouknutým problémem a strašákem pro vegany, vegetariány i vitariány a je stále velmi diskutovaným tématem v těchto kruzích. Na jedné straně přitom často stojí lékaři, kteří schválně zveličují “problém B12”, na straně druhé pak veganští extremisté, kteří se ho snaží uhladit hrstkou průstřelných argumentů. Protože nepatříme ani k jedné straně, v následujícím textu se budeme snažit problém vitamínu B12 více objasnit.

B12 je největším a nejkomplexnějším vitamínem. Skládá se z iontů kobaltu, proto je také označován jako COBALAMIN. Je syntetizován mikroorganismy. Tento vitamín je nezbytný pro fungovaní methionin syntázy, enzymu závislého na folátech, který syntetizuje aminokyselinu methionin z homocysteinu. Methionin je zásadní při metylačních reakcích v těle, např. při vzniku DNA a RNA. Vitamin B 12 je tedy nepostradatelný, a jeho deficit má vždy vážné následky.

Pro začátek je třeba říct, že využitelný vitamín B12 dnes není obsažen v žádných rostlinných potravinách na trhu, popřípadě jen v bezvýznamných množstvích. Ještě nedávno se specialisté na výživu domnívali, že vitamín je obsažen v některých mořských řasách nebo v některých sojových výrobcích s jedlými plísňovými kulturami (Tempeh). Ukázalo se ale, že tyto obsahují jen tzv. neaktivní analogy B12, které mohou mít na hladinu vitaminu spíš negativní vliv.

Přirozené veganství?
Při řešení otázky vitamínu B12 se dostáváme k jedné velmi zajímavé skutečnosti. Mnoho promotérů vegetariánství, veganství i vitariánství se snaží nás přesvědčit, že lidé jsou vyhraněnými býložravci a manifestují to na příkladu velkých primátů, kteří jsou nám lidem biologicky nejbližší. Pravdou je, že člověk má opravdu všechny znaky býložravce a stavba našeho těla je jasným důkazem, že člověk není uzpůsoben lovu ani konzumaci masa v přírodních podmínkách, stejně jako jemu blízcí primáti. Biologové však jednoduchým pozorováním zjistili, že i býložravci v přírodě pozřou určité množství živočišného materiálu – nedobrovolně. Například gorily, které denně spořádají kilogramy listí s ním nevyhnutelně pozřou mnoho mikroorganismů, hmyzu nebo jeho vajíček a trusu (potvrzují to rozbory gorilích výkalů). Stejně je tomu u řady dalších velkých primátů a býložravců. Jasně tak docházíme k poznání, že čistě rostlinná strava veganů zbavená všech živočišných látek není přirozená. Většina veganů i vitariánů získává potraviny z obchodů a trhů, jsou to produkty zemědělství, kde je obsah jakýchkoliv “nečistot” přímo nežádoucí.

Přírodní zdroje
Co to pro nás znamená? Máme začít chroupat cvrčky a mravence? To asi ne, i když pro ty z vás, kdo jsou ochotni to zkusit by to mohlo být zajímavé zpestření jídelníčku – ale pozor, nevařit!! Schůdnějším řešením je zaměřit se na konzumaci bio zeleniny, která není před použitím opláchnuta nebo oloupána (bio mrkev nemusíte škrábat), což zajistí přísun bakterií, které žijí v půdě do střeva spolu vitamínem B12. Další, ještě lepší varianta je zařadit do jídelníčku čerstvé, divoce rostoucí byliny natrhané v přírodě (pampeliška, kopřiva, jetel, lopuch, některé bodláky) a to nejlépe v podobě čerstvě vylisovaných šťáv. Toto je stále více prosazovaný trend v rámci vitariánství a je to logické – konzumace divokého býlí je návratem k přirozené stravě člověka a tyto byliny jsou několikrát vydatnější v obsahu živin a chlorofylu, přičemž na nich sídlí mnoho mikroorganismů syntetizujících vitamín B12. Jedná se hlavně o kořenové a přízemní části (pampeliškový a lopuchový kořen jsou všeobecně velice hodnotnou potravinou). Také bývá doporučováno i občasné pozření malého množství hlíny z míst, kde je vyloučena jakákoliv kontaminace či chemické znečištění.

Vstřebávání vitamínu B12
Zdá se, že více než samotný příjem B12 v jídle je schopnost těla tento vitamín vstřebávat. S rostoucím věkem tato schopnost klesá, a mnoho lidí v pokročilém věku trpí nedostatkem B12 přesto, že jedí a celý život jedli maso. Tato skutečnost má samozřejmě co do činění s životním stylem a stravovacími návyky. U mladých, nebo u lidí kteří dodržují zdravý životní styl je všeobecně potřeba B12 mnohem menší. To nás dovádí k závěru, že vyrovnaná vitariánská strava spolu s konzumací bio zeleniny a divokého býlí je ideální. Zaručuje zdravou střevní mikroflóru a minimální příjem toxinů do těla, stejně jako nestravitelných složek vařené stravy, které organismus s postupem věku čím dál více oslabují. Nejvíce je přitom zatěžováno střevo, jehož stav je u mnoha lidí žalostný, přičemž právě ono je klíčem ke správnému vstřebávání vitamínu B12.

Pokud nejste schopni nebo ochotni do vitariánského jídelníčku zahrnout větší množství bylin a neprané bio zeleniny, zvažte užívání vitaminových doplňků B12. Je to kažodpádně lepší řešení, než jíst maso.

2 Replies to “Vitamín B12?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *